SWOT

SWOT

SWOT (nuo angl. Strengths, Weaknesses, Opportunities, Treats - Stiprybės, Silpnybės, Galimybės, Pavojai - SSGP) - tai greito planavimo metodika, leidžianti mažomis laiko sąnaudomis įvertinti esamą situaciją ir atrasti greitus sprendimus, kurie leistų minimaliomis sąnaudomis (pasinaudojant esamomis įmonės stiprybėmis) greitai pagerinti situaciją ir išvengti rizikų. Metodika buvo sukurta marketinginiams tikslams - efektyviam rinkos įsisavinimo planavimui, tačiau ilgainiui pasiteisino, kaip visų rūšių įmonių padaliniams tinkama.

pagrindinis įmonės būklės jėgos, silpnumo, galimybių, pavojų vertinimo metodas, palyginimas su konkurentais. Jėga ir silpnumas –įmonės vidaus faktoriai: finansiniai ir techniniai ištekliai, marketingo ir organizaciniai įgūdžiai. Galimybės ir pavojai- išorinės jėgos nepalankūs veiksniai, kliudantys siekti strateginių tikslų: technologiniai, konkurenciniai, ekonominiai, politiniai pokyčiai.


Taikant metodiką, pirmiausiai identifikuojami vidiniai ir išoriniai faktoriai:

  • Vidiniai faktoriai (įmonės ar padalinio, bet ne aplinkos savybės, pvz.: finansiniai ir techniniai ištekliai, marketinginės ir organizacinės kompetencijos):
    • Stiprybės
    • Silpnybės
  • Išoriniai faktoriai (aplinkos, bet ne įmonės/padalinio savybės, pvz.: rinkos technologiniai, konkurenciniai, ekonominiai ir politiniai pokyčiai):
    • Galimybės
    • Pavojai

Paskui vykdomas planavimas, paremtas šiais klausimais:

  • Kaip mes galime panaudoti kiekvieną stiprybę?
  • Kaip mes galime sustabdyti (kompensuoti ar panaikinti) kiekvieną silpnybę?
  • Kaip mes galime pasinaudoti kiekviena galimybe?
  • Kaip mes galime apsisaugoti nuo kiekvieno pavojaus?

Esminiai SWOT privalumai - metodika yra visiškai universali, ją galima naudoti visų lygių planavimui, ji leidžia atsižvelgti į bendrą situaciją, nereikalauja gilaus dalyvių pasiruošimo, tinkama, esant chaoso sąlygoms, kai nėra skaitinių rodiklių ir negalima remtis patikimais faktais. Esminiai SWOT trūkumai - norint gauti gerus rezultatus, reikalingi kvalifikuoti vedantieji, metodika nesuteikia jokių planavimo ir vertinimo priemonių, negarantuoja sėkmingų sprendimų, nenurodo būtinųjų planavimo sričių.

Dėl savo paprastumo, SWOT lengvai suderinama su įvairiomis kitomis planavimo metodikomis bei įmonių veiklos gerinimo metodologijomis. SWOT elementai, kaip įrankis planavimui paspartinti, naudojamas APC metodologijoje, siekiant kompensuoti SWOT trūkumus analizėje, yra sukurta ir pagerinta SWOT versija, skirta naudojimui su Balanced Scorecard - BSC SWOT.

Komentarai

Aptarimas
Tags: SWOT, planavimas Paskutinį kartą keistas 11:32 Pir, 3 Kov 2008 , keitimus įvykdė Main. Peržiūrėtas 12,203 kartų Children Susiję puslapiai share Pasidalinti
Raktažodžiai