Procedūrų diagramos

Procedūrų diagramos

X

Procedūrų diagramos (angl. flow chart) - tai vienas iš patogiausių ir galingiausių procesinio valdymo įrankių. Jų paskirtis - vizualiai atvaizduoti įmonėje vykdomus darbus, jų tarpusavio sąryšius bei naudojamus duomenis. Vienas iš didžiausių šių diagramų privalumų - jas labai patogu piešti tiesiog ant lapo popieriaus, o nupieštas - galima lengvai ir greitai taisyti ir gerinti.

Yra nemažai diagramų rūšių, tinkamų procedūroms piešti, tačiau populiariausios yra dvi - tai vadinamosios vertikalios diagramos, detalizuojančios skirtinguose darbų etapuose panaudojamus duomenis bei "švediškos" arba "plaukimo takelių" diagramos, detalizuojančios atsakomybes. Nors pirmoji diagramų rūšis sąlyginai vadinama vertikalia, galimas ir horizontalus variantas, tiesiog vertikalus populiaresnis ir patogesnis. Deja, idealaus procesų diagramų varianto nėra: tenka detalizuoti arba atsakomybes, arba duomenis, tuo tarpu universaios schemos dažniausiai būna pernelyg griozdiškos ir sudėtingos, kad jas apsimokėtų naudoti praktikoje. Kai kuriais atvejais, vykdant procesų optimizaciją, piešiamos iškarto dvi schemos: viena - atsakomybėms, kita - duomenims atvaizduoti.

Procesų diagramų sutartiniai ženklai

procesu_diagramu_elementai.gif

Dažniausiai procesų diagramose (grafinėse procedūrose) naudojami elementai yra šie:

  • Procesas - tai tam tikrų tikslingų veiksmų visuma
  • Operacija - nedalomas veiksmas
  • Terminatorius - sąlyginis elementas, reiškiantis proceso galutinį tašką
  • Duomenys - bet kokie duomenys (vietoje šio elemento gali būti naudojami keli kiti, detalesni)
  • Dokumentas - tikslinga ir savarankiška duomenų visuma
  • Rankiniai veiksmai - neapibrėžtas procesas, kuris vykdomas priklausomai nuo situacijos
  • Sprendimas - sąlygomis paremta operacija, turinti kelias galimas baigtis

Žinoma, yra ir nemažai kitų sutartinių ženklų, be to, pagal poreikį, galima susigalvoti ir specifinių, tačiau dažniausiai išvardintų ženklų ne tik pakanka, bet netgi būna per daug.

Vertikalios diagramos

vertikali_diagrama_1.gif

Vertikalios procesinės diagramos yra patogios tais atvejais, kai norime vienareikšmiškai kontroliuoti duomenis, panaudojamus procese. Tokios diagramos padeda identifikuoti proceso sukuriamus dokumentus bei įrašus bei optimizuoti duomenų srautus. Panašios diagramos tikslingesnės tais atvejais, kai vykdytojų atsakomybės yra puikiai žinomos, tačiau kyla problemų dėl nerandamų ar klaidingų duomenų. Deja, tokios schemos nėra patogios, kai reikia identifikuoti vykdytojus.

Tags: procesinis valdymas, diagrama, flow chart, flowchart Paskutinį kartą keistas 03:03 Pir, 25 Vas 2008 , keitimus įvykdė Main. Peržiūrėtas 7,847 kartų Children Susiję puslapiai share Pasidalinti
Raktažodžiai