Aktyvaus Planavimo Ciklas

Aktyvaus Planavimo Ciklas

X

Artendus Planavimo Sesijos (APS) - tai Pabaltijo šalims adaptuota strateginio įmonių valdymo metodologija, kurią inspiravo Edvardo Demingo darbai, Balanced Scorecard bei LOTS metodologijos, SWOT bei SMART metodikos ir kompleksinės personalo vadybos patirtis. Esminis APS tikslas - sukurti vieningą įmonės valdymo modelį, akcininkų reikalavimus, vertybes bei verslo viziją perkeliant į visus įmonės lygmenis, optimizuojant įmonę ilgalaikiam vystymui. Šiuo metu APS - tai vienintelė Lietuvos sąlygoms pritaikyta procesinio valdymo metodologija.

Esminės problemos, su kuriomis susiduriama, diegiant procesinį valdymą Lietuvoje - tai akcininkų vadybinės patirties trūkumas, neatitikimai tarp įmonės vadovybės suvokiamų tikslų ir akcininkų norų, skirtingas įmonės valdymo supratimas skirtinguose įmonės padaliniuose, kontrolės metodų fragmentiškumas, ilgalaikės kontrolės trūkumas, planavimo neefektyvumas, praraja tarp darbuotojų ir įmonės vadovybės. Dar daugiau - Lietuvoje nėra susiformavusi procesinė darbo veiklos kultūra: darbuotojai pripratę dirbti chaoso sąlygomis. Dėl daugelio šių problemų įmonės veiklos optimizavimas neretai tampa beveik neįgyvendinamu, o įprastos metodologijos diegiamos kraštutinai sunkiai ir nesėkmingai. Siekiant maksimaliai akcentuoti ir kontroliuoti procesinio valdymo metodų planavimą bei užtikrinti ilgalaikį procesinio valdymo diegimą, ir buvo sukurta APS metodologija.

aps_diagrama.jpg

Pagal APS, visas procesinio valdymo diegimas vykdomas, remiantis Demingo ciklu: pirmuose etapuose apibrėžiama įmonės vizija, misija, vertybės, tai susiejama su įmonės veiklomis bei planais, kitose sesijose kaskart detalizuojant ir gilinant apibrėžimus bei tikslinant planavimą. Dėl tokio priėjimo procesinis valdymas tampa priimtinu netgi įmonėms, visiškai neturinčioms veiksmingų vadybos sistemų, rodiklių ar metrikų skaičiavimo.

Planavimas vykdomas iš viršaus į apačią: pradedant bendra akcininkų ir aukščiausios vadovybės sesija, kurioje apibrėžiama misija, vizija ir vertybės, o tuo remiantis, jau vykdomas finansinis planavimas, pradedant pirmąjį tobulinimo ciklo etapą. Kitose sesijose yra vykdomas detalesnis planavimas paskiruose įmonės padaliniuose, o dar vėliau - ir smulkesniuose struktūriniuose vienetuose. Planavimo ciklai vykdomi iteratyviai, kaskart vis giliau detalizuojant įmonės veiklas ir koreguojant bendrą vadybos sistemą taip, kad ji atitiktų kintančią rinkos bei pačios įmonės situaciją.

Visa įmonės veikla yra planuojama, remiantis Balanced Scorecard bendraisiais reikalavimais (Rinka, Finansai, Personalas, Procesai) bei vykdant trumpą SWOT analizę, skirtą gerinimo programų sukūrimui, kiekvienam iš įmonės vystymo aspektų. Remiantis analizių duomenimis, sukuriamas metinis visos įmonės veiklos planas, kurio įgyvendinimas yra kontroliuojamas ir koreguojamas kitoje sesijoje.

Esminiai APS metodologijos privalumai:

  • Visaapimanti, pritaikoma planavimui nuo akcininkų reikalavimų iki kasdienės veiklos organizavimo
  • Pritaikyta Lietuvos sąlygoms (atsižvelgiama į mažą darbuotojų patirtį, poreikį procesinio valdymo pagrindų įvedimui)
  • Taikomi gerai atidirbti, visame pasaulyje pripažinti subalansuoto įmonės vystymo metodai
  • Lanksčios metodikos, tinkamos įvairioms sąlygoms
  • Stiprios priemonės, leidžiančios akcininkams įsitikinti vadovybės darbo efektyvumu

Silpnosios metodologijos vietos:

  • Kompleksiškas teorinis pagrindas, todėl reikalingas patirtį turinčių konsultantų pritraukimas
  • Specializuotoms veiklos sritims APS turi būti naudojama su kitomis metodikomis ar metodologijomis, pvz., ITIL, ISO-17799 ar kt.

Pritaikomumas:

  • Vidutinės ir didelės įmonės (nuo 30 darbuotojų ir daugiau)
  • Itin efektyviai suderinama su ISO-9000 serijos standartų ar ITIL diegimu
  • Tinkama ilgalaikiam visos įmonės veiklos strateginiam planavimui
  • Natūraliai susiejama su biudžetavimo ir įmonės finansų kontrolės procesais

Konkuruojančios metodologijos ir metodikos:

Tarp APS metodologijos naudotojų Lietuvoje - Ultrapramogos, Ogmios Centras, Ranga IV.


Tags: APS, Artendus, planavimas, strategija, strateginis valdymas, procesinis valdymas Paskutinį kartą keistas 17:14 Pir, 25 Vas 2008 , keitimus įvykdė Main. Peržiūrėtas 12,758 kartų Children Susiję puslapiai share Pasidalinti
Raktažodžiai